Siia olen kogunud Korduma Kippuvaid Küsimusi ja vastuseid neile. Ja lisanud ühte-teist, mida minult otseselt küsitud ei ole, aga mida on lihtsalt hea ja kasulik teada. Kuna lepin oma klientidega tavaliselt kokku, et suhtleme sinavormis (nii on lihtsam ja mõnusam), siis on samamoodi vormistatud ka küsimused.

Kui palju maksab?
Tegija peab teadma oma hinda, mitte hämama stiilis “hind on kokkuleppel”, seepärast katsun olla võimalikult konkreetne, samas on iga pakkumine personaalne.  Täispika (12h ja rohkem pildistamist) pulma pildistamise hind Eestis on sõltuvalt hooajast, transpordikuludest ja teie erisoovidest vahemikus 650-950 eurot. Võtke ühendust ja teen teile personaalse pakkumise.

Mis on hinna sees?
– Kohtumine ja konsultatsioon enne pulmapidu;
– pildistamine kokkulepitud mahus, portatiivse stuudiotehnikaga või ilma, kõik vastavalt teie soovile. Halva ilma puhul võimalik stuudiosessioon (õigupoolest on see ka võimalik ilusa ilmaga, panen stuudio üles, kuhu vaja). Lahkun siis, kui töö tehtud, taksomeetri järgi aega ei võta;
– suured töödeldud failid kujundusega dvd-plaadil või mälupulgal kinkekarbis, lisaks saate ka väiksemad failid, mida on mugavam arvutis vaatamiseks kasutada;
-50 kvaliteetset paberfotot 10×15;
– privaatne veebigalerii piltide tellimise võimalusega, pildid saadetakse soovijaile postiga koju.

Milliseid teenuseid pakud veel lisaks?
Eel- ja järelsessioonid vastavalt teie soovile. Võimalik on mõned värsked pildid välja printida juba pulmapeo jooksul,  sobivad ilusaks kingituseks vanematele või pulmaoksjoni naelaks. Hooajast 2013 pakun fotoraamatuid. Fotoraamat on moodsa aja fotoalbum, see on soliidne ja ilus, sealt ei kuku pildid välja ja tänu tugevatele kaantele ja köitele kestab see aastakümneid. Raamatute hinnad on sõltuvalt suurusest, lehekülgede arvust ja materjalist (kas ajakirjapaber või paksud lehed) vahemikus mõnekümnest paarisaja euroni. Teen muusikaga slaidshowsid, mida saab Youtube’i või Vimeosse üles laadida või kodus teleriekraanilt vaadata. Minu kaudu saab tellida ka suuri seinapilte (kapal, lõuendil, alumiiniumil), aitan failide trükiks ettevalmistamisel, et tulemus oleks võimalikult hea.

Kui kiiresti pildid valmis saavad?
Esimesed pildid saate e-maili peale tavaliselt peojärgsel päeval, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Pildistan palju ja selle pildihulga töötlemine ei ole ühe päeva töö, tavaliselt võtab see aega umbes 5-6 nädalat.

Ega meie pildid mälukaardi pealt kaduma ei lähe?
Enamik inimesi peab digimaailma millegiks, mis toimib alati ja vigadeta. Reaalne elu kahjuks selline ei ole ja see on igati õigustatud küsimus, ka kõvakettad pole igavesed. Olen omal nahal mõned andmekatastroofid (tänu ettevaatusabinõudele õnneliku lõpuga) läbi elanud ja suhtun seepärast andmete kaitsmisse tõsiselt. Pilditöötlemine algab varukoopiate tegemisest, mida on töötlemise protsessi käigus vähemalt kolm. Pildistan ainult uutele ja mainekate tootjate mälukaartidele. Piltide kaardilt kõvakettale liigutamiseks kasutan kvaliteetseid ja mainekate tootjate kaardilugejaid.

Kas sul on kaasas varutehnika?
Mul on kaasas piisavalt tehnikat, nii et ette tulevaid tehnilisi probleeme te ei pruugi märgatagi, igal juhul ei kajastu need tulemuses. See tähendabki seda, et nii mitmeidki asju on mul kaasas topelt (kaamerakered, välgud, objektiivid) ja niimoodi esimesest pulmast alates, mida pildistasin. Minu käest on küsitud, et kas kaks kaamerat on kaasas seepärast, et saaksin jäädvustada kõik hetked, aga päris nii see ei ole. Oluline saab jäädvustatud eelkõige tänu sellele, et ajalehes fotoreporterina töötamise aegadest on mul korralik kogemustepagas kõikvõimalike ürituste pildistamisest, millele lisandub kogemus kümnetest pulmadest. See on tugevam garantii, kui kaks, kolm või neli kaamerat. Ja olgem realistid, kõikide hetkede ülespildistamine on niisama võimalik kui terve maailma ülespildistamine. Tuleb teha mõistlik valik ja selles osas usun, et võite minu kogemusele loota.

Millist tehnikat kasutad?
Arvan, et kliente ei ole vaja koormata köögipoole detailidega, sest kaamerad ja muu tehnika on kõigest masinad, mis üksi ei tee midagi ja mida ei ole mõtet üle tähtsustada. Pildistan peamiselt Canoni profitehnika ja Bowensi ja Quadralite stuudiovälkudega ja minu hooldus- ja rendipartneriks on Overall Eesti. Hoolitsen selle eest, et minu kasutuses oleks piisavalt tehnikat kvaliteetse teenuse pakkumiseks ja vajadusel rendin juurde.

Mis saab siis, kui vihma sajab?
Vihma tõttu pildistamine ära ei jää, pigem pakub see huvitavaid võimalusi. Mul on autos kaasas vihmavarjud ja kui ilmateade lubab vihma, soovitan pruutpaaril kummikud igaks juhuks kaasa võtta. Et mitte rikkuda meiki, soengut ja kallist kleiti, on siiski targem vihma kätte mitte minna. Selleks puhuks on mul alati enne välja vaadatud ka sobivad kohad. Kui ilm on väga halb, siis Tallinnas saame pildistama minna ka minu isiklikku stuudiosse.

Kas oskad soovitada toredat pulmaisa (bändi, dj-d, meikarit jms)?
Jah, loomulikult. Fotograaf on üks väheseid tegijaid pulmas, kes näeb kõigi teiste tegijate tööprotsessi ja ka tulemust. Kogenud pulmafotograafilt saate nõu ka pildistamist mittepuudutavates küsimustes, sest professionaalina soovib ta, et teie tähtis päev sujuks igati hästi ja meeldivalt.

Kui varakult on mõistlik pulmafotograaf broneerida?
Pulmade kõrghooaeg on jaanipäevast kuni augusti lõpuni, ehk ainult loetud nädalavahetused ja populaarsed fotograafid broneeritakse nendeks nädalavahetusteks vähemalt kolmveerand aastat või rohkemgi ette. Kes plaanib sellel ajal oma pulmi pidada ja soovib pildistama saada mõnd oma lemmikfotograafidest, peab sellega arvestama. Sellegipoolest tasub küsida ka “viimase hetke pakkumisi”, on minulgi juhtunud nii, et mõneks kuupäevaks tuleb mitu pakkumist, samas kui sellest järgmisel nädalavahetusel olen vaba.

Kuidas tellida sind pulma pildistama?
Saatke mulle e-mail aadressile arno[ät]arnomikkor.com ja kirjeldage oma plaane. Vastan esimesel võimalusel ja kindlasti vähemalt kolme tööpäeva jooksul. Kui te ei ole kolme tööpäeva jooksul minult vastust saanud, pole mail ilmselt kohale jõudnud (ka nii juhtub teinekord, samuti viskab spämmifilter teinekord kurje vempe), saatke uuesti, vastan kõigile päringutele. Kui soovitud kuupäev minu kalendris on vaba, saame enne kokku ja räägime teie ootused ja soovid täpsemalt läbi. Kui vähegi võimalik, üritan pruutpaariga enne pulmapidu silmast silma kohtuda, sest kui oleme omavahel juba põgusalt tuttavad, on teil sellel tähtsal päeval stressi vähem ja pildistamine läheb palju sujuvamalt. Samuti maandame eelneva kohtumisega riski, et me ei ole ühel lainel- kui teile ei meeldi fotograaf inimesena, ei meeldi teile ka tema pildid. See on väga oluline reegel, millest soovitan teil lähtuda fotograafi valikul. Mõistlik on valida selline fotograaf, kes peale selle, et teeb ilusaid pilte, on ka lihtsalt tore inimene, sest peopäeval viibib ta teie seltskonnas peaaegu sama palju, kui teie tulevane abikaasa. Kohtumine ei kohusta teid minu teenust tellima. Olen teie peopäevaks broneeritud alates hetkest, kui oleme selles kirjalikult kokku leppinud ja olete maksnud kokkulepitud suuruses ettemaksu. See on garantiiks nii teile kui mulle. Soovi korral võime sõlmida kirjaliku lepingu. Kuigi vastan meelsasti kõigile küsimustele ka telefoni teel, ma telefoni teel pulmapildistamisi kokku ei lepi, sest möödarääkimise oht on niimoodi liiga suur. Seepärast palun kirjutage mulle!

Miks soovitad ettevalmistuste pildistamist?
Hinna sees on ettevalmistuste pildistamine peopäeva hommikupoolikul. Sealt saab toredaid hetkejäädvustusi, enne räägime loomulikult läbi, mida ma pildistan ja mida mitte (sest tellija olete ju teie). Kui tulen kohale juba ettevalmistuste ajal, jääb mul aega detailipiltide tegemiseks (sõrmused, kleit, kingad jm). Aga sama tähtis on ka see, et ettevalmistuste pildistamine läheb sujuvalt üle ilupiltide tegemiseks. Selleks ajaks olete teie ja teised asjaosalised minu kohaloluga ja toimetamistega juba harjunud ja pildistamine läheb ladusalt.

Ma ei jää tavaliselt hästi pildi peale. Mida teha?
Pulmapäev ei ole tavaline päev ja selleks olete te võtnud endale abilised, et selle päeva ilu maksimaalselt esile tuua. Fotograaf on üks neist. Fotograafina olen ma alati nö teie poolt, ehk pildistan teid paremast küljest. Eesmärk on jäädvustada selle päeva rõõmsad emotsioonid ja mina suhtun inimestesse hästi ka siis, kui nad on iseenda suhtes veidi liialt kriitilised. Niisama tihti, kui kuulen klientidelt väiteid stiilis “ma ei jää ilusasti pildi peale” ja ka lausa “vihkan pildistamist”, sama tihti ka selgub, et need ei pea paika.

Mida tähendab ilupildisessioon? Kas me peame selleks kuidagi valmistuma?
Ilupildisessiooniks ei pea eraldi valmistuma, piisab sellest, kui olete heatujulised, aga seda te olete sellisel päeval niigi:). Ilupildisessioon on mänguline ja rõõmsas meeleolus jalutuskäik ilusates ja teile tähendusrikastes kohtades, mõnikord on ka kiire, kui ajakava on ohus, aga mina olen fotograafina sõltumata sellest heatujuline ja entusiastlik. Poseerides ma ei puuduta ega vääna:) pildistatavaid, kui vaja, näitlen ise ette, mis pildimõte mul parasjagu on.

Miks tellida pulma pildistama professionaalne fotograaf?
Miks maksta professionaalsele fotograafile, kui mõni end samuti fotograafiks nimetav, kuid sellel alal algaja küsib oluliselt madalamat hinda ja keegi pulmakülalistest niikuinii kaamera kaasa võtab? Olles viibinud pulmades nii fotograafi kui lihtsalt külalisena, võin kinnitada, et algaja ja kogenud professionaalse fotograafi tasemevahe on siiski märgatav. “Päris” pulmafotograaf oskab oma kogemusele tuginedes sündmuste käiku ette aimata, seega teie tähtis päev saab jäädvustatud oluliselt põhjalikumalt ja meeldejäävamalt. Kogenud fotograafil on kaasas varutehnika, nii et tehnikaprobleeme teie pildistatavatena ei märka (kui ka märkate, siis pildikvaliteedis see ei kajastu). Algajat piltnikku tabab ootamatu avastusena, kui palju võib minna viltu pulma pildistades, kui kiiresti tuleb muuta varemtehtud plaane ja kui vähe võib jääda ilupiltide tegemiseks aega. Kogenud professionaalne fotograaf jääb ka ootamatutes olukordades rahulikuks ja positiivseks ja mis kõige tähtsam, stressiolukorras teeb ta erinevalt algajast häid pilte. Professionaalne pulmafotograaf on teie teenistuses täie energiaga kogu kokkulepitud aja ja seda ka hilisel õhtutunnil, kui teie fotoaparaadiga sõber on juba lõbusas tujus ja kaamera kõrvale pannud. Professionaalne fotograaf on tulnud teie pidu jäädvustama, aga mitte pidutsema, mis tähendab, et ta ei tarvita peo ajal alkoholi ja ei logele niisama. Alahinnata ei tasu ka reportaažioskust, mis ei tule poest koos kaameraga, vaid on kogemuse ja pikemaaajalisema harjutamise tulemus. Kogenud fotograaf ei pildista mitte üksikuid hetki, vaid tema pildid jutustavad loo, nii et ka inimene, kes ise kohal polnud, saab aimu, mis tunne oli olla sellel õhtul sellel peol. Kogenud professionaalse fotograafi teenus on kahtlemata luksusteenus, aga tõenäoliselt on see esimene ja viimane kord teie elus abielluda, nii et miks mitte?

Kuidas valida pulma “see õige” fotograaf
Kuigi tänapäeval on kaameraomanikke väga palju ja neist paljud sooviksid pulmades pildistades raha teenida, ei ole pulmafotograafi amet sobiv igaühele. Ilmselt ei soovi te, et fotograaf tuleks teie pulma proovima, kas talle see amet üleüldse meeldibki. Seepärast ei tasu teha valikut ülepeakaela ja enne otsuse langetamist tuleks pakkumistesse veidi süveneda. Fotograafi valikul soovitan silmas pidada järgmist:
1. Veenduge, et te olete fotograafiga ühel lainel- piltlikult väljendudes, kui teie hindate häid kombeid ja intelligentseid inimesi, siis häirib teid kindlasti rullnokatüüpi fotograaf, kes ei oska end korralikult riietada, viisakalt suhelda ja ei tunne kella. Seega üritage fotograafiga enne peopäeva kindlasti silmast silma kohtuda ja ootused ja soovid läbi rääkida. Niimoodi saate ka lähemalt tuttavaks ja peopäeval sujub pildistamine tänu sellele palju sujuvamalt. Fotograaf, kes väidab, et kokkusaamine ei ole oluline, ei võta oma tööd tõsiselt. Vältige fotograafe, kes küsivad kokkusaamise eest raha.
2. Veenduge, et olete kõikidele oma konkreetsetele küsimustele saanud ka konkreetsed vastused ja võimalikult detailselt kokku leppinud, kui pikalt te fotograafi teenuseid vajate, mida teenus sisaldab ja mis see kõik maksab. Alati tasub küsida üle, kas hind on käibemaksuga või ilma ja läbi rääkida ka transpordikulud. Küsige, kui kaua võtab piltide töötlemine aega. Samuti võiks täpsustada, kui palju pilte töödeldakse, ebareaalne on eeldada, et kõikidel valmisfotodel oleksid kõik pildilolevad inimesed nooremaks ja saledamaks retušeeritud. Samuti tasub mõelda selle peale, kas soovite piltidele ebamaiseid reaalsusest ilusamaid värve või eelistate, et fotodel säiliks ka dokumentaalne külg ja aastate pärast oleks võimalik vaadata, mis värvi kleit või lips kellegil oli. Kokkulepe on mõistlik vormistada kirjalikus vormis, kui te lepingu sõlmimist peate liiga tülikaks või aeganõudvaks, siis tehke seda vähemalt e-maili teel. Niimoodi on kõik mustvalgel kirjas ja pole ohtu, et midagi on kõrvust mööda läinud. Ärge leppige pildistamist kokku telefoni teel, niimoodi on segadused kerged tekkima.
3. Fotograafid, nagu kõik teisedki loomingulised inimesed, vajavad loomingulist vabadust. See võib tunduda veidi vastuolus eelmise punktiga, aga kui kirjutate fotograafile väga täpselt ette, mis pilte ta peab tegema, võib see talle tunduda vabaduse ahistamisena ja tema loovust pärssida. Pulmapildid on alati üllatus nii pildistaja kui pildistatavate jaoks, sest sünnivad just selles hetkes ja sada protsenti neid ette planeerida polegi võimalik. See ongi loomingu võlu ja teie olete selle tunnistajaiks.
4. Veenduge, et fotograafi oskused, kogemused ja kasutatav tehnika vastab ootustele, mis te temale panete. Kui ootate fotograafilt Eesti tipptegijate tasemel tööd, aga ei soovi selle eest eriti maksta ja valite fotograafi puhtalt hinna järgi, on tulemuseks pettumus. Guugeldage, vaadake fotograafi varasemaid pilte, uurige tema kodulehte ja üritage saada selgust, milline on tema stiil ja kogemus. Pulmafotograaf peab olema mitmekülgne, suutes pildistada kiiresti ja vaheldumisi nii reportaaži, loodusfotot kui portreid, lisaks oskama seada inimesi grupipildile ja loomulikult peab ta oskama ka pilte töödelda. Küsige fotograafi käest, kas tal on varuplaan juhuks, kui midagi juhtub tehnikaga, kas ta on teie peokohas enne pildistanud ja kui ei ole, siis kas ta vaatab pildistamiskohad enne peopäeva üle.
5. Ainult kallis tehnika ei tee pilti. Fotomees, kes demonstreerib teile oma kallist tehnikat, aga kellel näidispiltide koha pealt jääb suu lukku, ei ole tõsiseltvõetav kandidaat.
6. Hea fotograafi silmad säravad oma tööst rääkides. Te ei taha oma peole uimast loikamit, kes lahkub esimesel võimalusel, sest ta teeb seda tööd vaid raha pärast. Pulmafotograafi tööpäev võib kesta üle kaheteistkümne tunni ja selle aja sees peab tal jätkuma motivatsiooni ja head tuju, lahendamaks kõikvõimalikke ootamatuid olukordi. Fotograafi entusiasm nakkab ka teile ja teie külalistele, nii võite olla kindel, et tulemuseks on head pildid.
7. Kui teie eelarve on väga piiratud, tasub küsida mõnelt fotohuviliselt sõbralt, kas ta oleks nõus teie peol pildistama. See on kindlasti parem variant, kui kasutada odava ja kaheldava kvaliteediga fotograafi teenuseid, sest omainimesed ei kao ära ja on kindlasti väga motiveeritud. 8. Kui pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi, siis tavaliselt ongi sellega midagi valesti. Erakordselt odava hinna pakkujal ei ole kas eneseväärikust, et oma töö eest õiglast tasu küsida või puudub tal kogemus, et tegelikku töömahtu hinnata. Mõlemad on väga halvad variandid. Heaks fotograafiks kasvatakse aegamööda koos kogemuse lisandumisega, mis tähendab, et algajad tavaliselt ülehindavad enda võimeid ja oskusi.

Küsi lisa või tee broneering siin: [contact_form]