1128_20130603_k6ik_koos_tootefoto

Tootefoto lumivalgel taustal, lisatud peegeldused.

Tootefoto on omamoodi paraadfoto, mis näitab toodet selle parimast küljest, kliendile ahvatlevaimal kujul. Kuigi ka telefoni või kompaktkaameraga on võimalik ise tootefotosid teha (ja ka tehakse ja pannakse firma kodulehele üles), on siiski mõned kaalutlused, miks seda võiks lasta teha asjatundjal ja selleks mõeldud tehnikaga. Eelkõige see, et kui soovite silma paista, on mõistlik seda teha kvaliteediga- kui palju on firmaomanikke, kes tunnistavad, et jah, meie toodang on ebakvaliteetne? Ometigi võib halb foto sellise kahtlusevarju teie tootele jätta. Kvaliteetne tootefoto on sümbioos läbimõeldud kompositsioonist ja korrektsest teostusest, andes edasi kliendile olulist infot ja seda esteetilisel viisil, et pilt oleks ka ilus ja harmooniline. Kvaliteetne tootefoto vääristab teie toodet ja aitab edastada turundussõnumit. Tänapäeval, kui visuaalne kultuur on kõrgel tasemel ja enamik kliente oskab aru saada, milline on hea foto, ei ole küll mingit vabandust, miks peaksid firma kodulehel olema tuhmid, vale valgetasakaaluga pooludused pildid. Tootefoto ei ole sama, mis reklaamfoto tootest, kuigi hea tootefoto võib seda ka olla.

Kas kliendi juures või stuudios?
Alati tekib küsimus, kas mõistlikum on tuua toode stuudiosse või stuudiotehnika toote juurde. Omad positiivsed ja negatiivsed küljed on mõlemal variandil. Stuudio on kontrollitavate valgustingimustega keskkond, kus saab töötada sõltumata ilmast. Väiksemate toodete puhul- erinevad pudelid, pakendid, tooted, mida saab kergesti ja ühe inimese jõul ühest kohast teise toimetada, võib olla parem lahendus tuua asjad stuudiosse ja pildistada seal. See segab vähem firma töörutiini (alustades sellest, et pildistamine tekitab alati töökollektiivis palju elevust) ja pildistamistöö edeneb kiiremini, kui see toimub kontrollitavas keskkonnas, kus pealegi kõik tööks vajalik on käe-jala juures.
Mittetransporditavate tooted on kas liialt suured või õrnad, et neid oleks mõistlik transportida, samuti võib transport olla liialt ajakulukas. Mõnikord on mõistlik pildistada ka väiksemaid tooteid kliendi juures, näiteks juhul, kui neid on palju või kui nad on spetsiifilised, mistõttu on vajalik pidev tagasiside kliendilt. Sellisel juhul on võimalik tuua stuudiovarustus kliendi juurde ja luua seal võimalikult kontrollitav valguskeskkond. Ainuke eeltingimus on siin, et peab olema piisavalt ruumi pildistamiseks, suuregabariidilised tooted ja seadmed lähedalt lainurkobjektiiviga pildistatuna mõjuvad grotesksetena ja sellised fotod ei anna kliendile olulist infot toote kuju kohta.

8268_20130322_tootefoto

Tootefoto suuremõõtmelistest seadmetest (kõrgus umbes 2m), mille stuudiosse toimetamine ei tulnud kõne alla. Pildistatud kliendi valmistoodangu laos kasutades stuudiotehnikat, välja lõigatud, lisatud varjud.

Kas lõigata välja või pildistada koos taustaga?
On juhte, kus foto kasutus on ette teada, näiteks trükireklaam, sellisel juhul saab foto pildistada ja töödelda konkreetse sõnumi kandmiseks ja kasutada vastavat keskkonda või tausta. Siin läheb tootefoto maailm üle reklaamfoto maailmaks. Tavaliselt kasutust ei ole teada, pilti võidakse kasutada mitmeks otstarbeks. Sellisel juhul peaks taust olema neutraalne, veebikasutuses tähendab see tavaliselt lumivalget, mis võimaldab fotot paigutada veebilehe valgele taustale, ilma et tekiks vajadust seda täiendavalt töödelda. Lumivalge tausta jaoks ei pea foto olema pildistatud stuudios ja isegi mitte valgel foonil, kuigi hilisema töötlemise aega aitab see tublisti säästa. Kui toode või seade tuleb pildistada kliendi juures ja kohapeal neutraalset või valget tausta ei ole, pole see probleem, kaasavõetud valge taust ja töötlus arvutis aitavad teha väikeseid imesid. Lumivalge taust tähendab üldjuhul töötlemist, eriti suuremate asjade pildistamisel on seda otse kaameras saavutada keeruline ja aeganõudev.

3_tootefoto

Mürasummuti ventilatsioonisüsteemile. Pildistatud kliendi valmistoodangu laos, välja lõigatud, lisatud värviline taust.

4_1080_20131101_tootefoto
Päikesepaneelid. Tegemist on läbipaistva paneeliga, seda asjaolu tuli fotoga edasi anda.

Peegeldused
Peegeldust saab tootefotoga seoses mõista kui objektide ja valgusallikate peegeldumist objekti pinnalt (kui on tegemist läikiva tootega) või toote enda peegeldumist pinnalt, millel ta päriselt või arvutis loodud illusioonina seisab. Esimesel juhul on kliendil oluline mõista, et läikivat eset on alati keerulisem pildistada kui poolmatti või matti.
Toote peegeldumine pinnalt, millel ta seisab, on tavaliselt fotograafiline pettus, sest peegeldused on neil piltidel peaaegu alati loodud arvutis. Põhjuseid on siin mitu. Arvutis loodud peegeldus üldjuhul ilusam, puhtam ja kiirem luua. Või siis ei ole võimalik leida piisavalt suurt peegelpinda antud eseme jaoks. Kui on soov saada peegeldusega fotod, peaks see olema teada juba pildistades, sest peegelduse loomine arvutis ei tähenda objekti lihtlabast pea peale pööramist. Kes vähegi ruumiliselt mõelda suudab ja joonestamisega on tegelenud, saab aru, et peegeldusel on toode või seade näha veidi teise nurga alt, näiteks ka selle serva alt. Seetõttu on keerulise kujuga tootele usutava peegelduse loomine keerulisem, kui arvata võiks.

Varjud
Halva tootefoto tunneb ära selle järgi, et see ei näe loomulik välja. Inimese silm on harjunud, et kõigil ruumilistel objektidel on varjud. Varju puudumisel illusioon tootest ruumis hajub. Varjude suund, tumedus ja suurus objekti endaga võrreldes aitab vaatajal saada aimu objekti ruumilisusest. Seepärast on väga oluline, et ka väljalõigatud ja lumivalgele taustale paigutatud tootele oleks arvutis loodud ka vari ja mis veelgi tähtsam, see peab silmale tunduma ka loogiline ja olema valguse langemise suunda arvestav. Objekt valgel taustal näib hõljuvat tühjuses, vari annab pidepunkti ja loob mulje, et tegelikult ikkagi seisab ta kindlal pinnal, nagu reaalses maailmas asjad ka tavaliselt on. Varjudega on tavaliselt niisamuti nagu peegeldustega, kui on tegemist fotoga lumivalgel taustal, on vari tavaliselt arvutis loodud.

5_1085_20130913_tootefoto

Alajaamade pildistamine kooskõlas suurfirma visuaalse identideedi reeglitega on keeruline ja aeganõudev töö. Pildistatud loomulikus valguses, sisemus valgustatud stuudiovälguga, välja lõigatud, lisatud taust ja peegeldus.

Kokkuvõtteks.
Suvaline klõps mingist asjast ei ole tootefoto. Tootefoto on eesmärgistatud pildistamise ja töötluse tagajärg. Tootefotol on alati eesmärk, milleks tavaliselt on näidata toodet selle olulisi omadusi rõhutaval viisil. Tootefoto juures on oluline ka loominguline pool, aga kindlasti peab ta olema korrektselt ja läbimõeldult pildistatud ja töödeldud. Seepärast on siingi oluline suhtlus tellija ja fotograafi vahel, hea tootefoto on alati meeskonnatöö tulemus.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sisesta vastus numbrina ja vajuta \"Submit\" * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*